Уважаеми пациенти.
Българското дружество по ревматология подготви препоръки към пациентите с ревматични заболявания по време на пандемията от коронавирус. Те са базирани на изводите и наблюденията на двете основни ревматологични организации: Еuropean League Against Rheumatism (EULAR) и American College of Rheumatology (ACR). Това съобщи проф. Румен Стоилов от най-голямата Клиника по ревматология в България в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
Пояснения:
-БМАРЛ-болест-променящи антиревматични лекарства
-ксБМАРЛ (конвенционални синтетични БМАРЛ) - Метотрексат, Арава, Имуран, Сулфасалазин, Плакенил, Резохин, Циклофосфамид, Циклоспорин…
-бБМАРЛ (биологични БМАРЛ) - Хумира, Енбрел, Цимзия, Симпони, Инфликсимаб, Ремикейд, Мабтера, Ро-Актемра...
-бпБМАРЛ (биоподобни БМАРЛ) - Инфлектра, Ремсима, Хулио, Хиримоз...
-JAK-инхибитори- Кселджанц, Олумиант, Талц, Ринвок...
Пациенти с ревматични заболявания безсимптоми на COVID-19, които са били в контакт със SARS-CoV-2-позитивно лице, трябва да бъдат тествани за SARS-CoV-2 като започнатото лечение с ксБМАРЛ, бБМАРЛ, JAK-инхибитори, глюкокортикоиди, НСПВС и антиостеопоротични средства не се прекъсва.
РЕЗЮМЕ:
Антиревматичните лекарства изброени тук- Метотрексат, Арава, Имуран,Циклофосфамид, Кселджанц, Бенлиста, Олумиант, Хумира, Енбрел, Цимзия, Инфлектра, Ремсима, Симпони и други биологични и биоподобни мендикаменти трябва ДА СЕ СПРАТ ЕДВА ПРИ ДОКАЗАНА ИНФЕКЦИЯ С КОРОНАВИРУС за около 2 седмици и след успешното й излекуване трябва да поднови техния прием.-бел.авт.
Единственият антиревматичен медикамент за който е сигурно че повишава преживяемостта на пациентите с коронавирусна пневмония е Дексаметазон! (а вероятно и останалите медикаменти от групата на глюкокортикостероидите).
Подобни съобщения за добър ефект от прием на Хидроксихлорокин имаше особено в началото на пандемията от китайски автори и дори това лекарство първоначално се използваше масово за лечение на коронавирусна инфекция в доста страни, но впоследствие ентусиазмът от неговото приложение намаля. Все пак преобладава мнението за положителен ефект от неговото приложение, но предимно като профилактика и по-малко като лечение на заболяване от коронавирусна инфекция.
По света това лекарство е известно с търговското наименование Plaquenil (Плакенил), а неговият аналог произвеждан в България се нарича MoriVid (МориВид).
В интерес на истината има съобщения в световната литература, че вероятно Метотрексат в доза над 15мг. (6т.) седмично спира размножаването и разпостранението на коронавирусната инфекция в организма, но това не е тествано и доказано в световен мащаб! Повече информация тук.
Тъй като наблюденията за положителен ефект при гореспоменатите медикаменти са били съобщавани при пациенти с хронични ревматични заболявания, които са ги приемали отдавна, предполагам че са нужни седмици и дори месеци (колкото е нужно за пълната проява на терапевтичния ефект на тези лeкарства) за да проявят максималния защитен ефект спрямо коронавирусната инфекция!
Copyright © 2024 · All Rights Reserved · АСИМП по ревматология ИП Д-р Румен Петков ЕООД