Синдром на карпалния канал (тунел).aнгл.- Carpal tunnel syndrome (CTS) е състояние на компресия на медианния нерв от заобикалящите го анатомични структури.
Карпалния канал представлява костен улей изграден от костите на китката, покрит със фиброзен покрив (лигамент).В този канал са разположени срединния (медианния) нерв (nervus medianus) и 9 сухожилия обхванати от 2 слоя синовиална обвивка, която оформя синовиалните им влагалища.Тъй като канала е тесен и няма излишно пространство за увеличване на обема на описаните структури, при подуване на сухожилията или техните синовиални обвивки вследствие на отокa, се увеличава налягането в канала и съответно натискът върху медианния нерв, което води до типични сетивни, а впоследствие и двигателни смущения вследствие на неговото дразнене или увреда.
Различни болести и състояния мога да доведат до оток и повишаване на налягането в карпалния тунел, най-честите от които са:
1.Дълготрайни интензивни физически натоварвания при професии с натоварване на китките-музиканти на струнни инструменти, резачи (лозари, овощари, месари), зидаро-мазачи, машинописци на клавиатури, тъкачи...водещи до траматичен оток на сухожилията на китката и техните сухожилни влагалища-синовиити и теносиновиити.
2.Ревматични заболявания - ревматоиден артрит, склеродермия, подагра, хондрокалциноза, хидроксиапатитна болест и други.
3.Ендокринни заболявания - хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза).
4.Други по-редки причини - уремия при пациенти със хронична бъбречна недостатъчност, инфекции, бременност в третия триместър,
доброкачествени тумори, аномалии на медианната артерия или фрактури на кости на китката причиняващи дълготраен натиск върху нерва.
Вследствие на повишеното налягане в канала се влошава кръвоснабдяването и венозния отток на структурите с него, което води до исхемия (намалено кръвооросяване и хранене) на нерва, вследствие на което се стига до демиелинизация и аксонална увреда, което се отразява първоначално на сетивните влакна (отговарящи за сетивността), а впоследствие започват да се увреждат и моторните (двигателните) контролиращи фините движения на китката и дланта.
Честотата на синдрома на карпалния тунел е приблизително 5% от населението, като тя се влияе от някои фактори като:
1.Раса- Белите хора са най-висок риск от развитие на синдром на карпалния тунел.Синдромът се среща много рядко в някои расови групи (например цветнокожите южноафриканци).
2.Пол-съотношението заболели жени : мъже е 3 до 10:1.
3.Възраст-пикът на заболяването е във възрастта 45-60 години.Само 10% от пациентите с CTS са по-млади от 31 години.
4.Фамилност.Честотата на заболяванията в някои фамилии е по-голяма от средната за популацията.
Оплакванията на пациента често са по-важни, отколкото физическия преглед при поставяне на диагнозата синдром на карпалния тунел (CTS).
Симптомите включват:
-Изтръпване, мравучкане, загуба на чувствителност на пръстите на ръката от палеца до средата на безименния пръст, както и част от дланта (виж.Графиката).Често пациентите се събуждат през нощта заради гореописаните оплаквания. Започва да страда фината моторика на ръката (предметите се изплъзватнеусетно от ръцете-пациентите изпускат чаши и чинии, вестника, плетката или волана на колата).
-Болка в гореописаната област на дланта, която понякога се разпостранява и нагоре към лакътя, макар че такава локализация не е много характерна за компресията на медианния нерв.
-Симптоми от вегетативната нервна ситема.Подуване, изстиване или затопляне на пръстите на ръцете, както и изпотяване или промяна в цвета на кожата (побледняване, зачервяване или посиняване).
-Загуба на мускулна сила и маса и атрофия на мускулите на дланта.
От прегледа лекарят можа да установи:
- Загуба на чувствителност за болка, допир и температура във областта инервирана от нервус медианус;
-Болка и изтръпване при почукване или натиск от вътрешната страна на китката върху ствола на нерва, или при сгъване на китката към вътрешната страна на предмишницата.
За определяне на заболяването най-вече имат значение оплакванията на пациента и по-малко данните от прегледа.
Типичните симптоми в типичната област инервирана от медианния нерв до голяма степен поставят диагнозата.
Значение имат също Електромиографията (ЕМГ) на предмишницата и ултразвуковото изследване на карпалния канал (ехография или т.н.„видеозон“).
Ядрено-магнитният резонанс (ЯМР) е много информативно изследване, но се прави рядко впредвид високата му цена.
Лечението трябва да бъде проведено от ревматолог, ортопед или невролог. То включва:
1.Отстраняване на основната причина довела до развитие на (CTS) - физически покой на ръката за 2 седмици когато е причинен от хронично пренатоварване на китката или лечение на заболяванията довели до това състояние- най-често ревматични.
2.При леки и средно тежки случаи може да се започне със поставяне на шина в неутрално положение на китката за 3 седмици, с цел избягване на хроничното й травматизиране (практически се прави много рядко).
3.Друг, много по-ефективен метод на лечение е локална инфилтрация от квалифициран специалист на депо кортикостероидни медикаменти в карпалния канал с дългосрочен ефект . На моите пациенти с CTS, аз поставям такъв медикамент в карпалния канал и оплаванията изчезват след един ден, като ефектът трае различно - една година или завинаги. Манипулацията може да се повтори без проблем, ако оплакванията се възобновят след определно време. Имах пациент с хронично натоварване на китката (зидаро-мазач), за чието излекуване се наложи да повторя инфилтрацията трикратно през 6 месеца, без да се налага пациентът да сменя работата си.
4.Оперативно лечение. Представлява хирургично срязване на напречният лигамент за да се освободи налягането в него и съотвено натиска върху срединния нерв. Това е най-ефективния и дълготраен метод на лечение, но все пак успеваемостта 5год. след операцията е 60 %.
5.Други методи- лечение с нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС - Диклофенак, Мелоксикам, Ибупрофен...), физиотерапия, антидепресанти, йога, трудотерапия, витамини В6, В12 - всички те са с минимален или никакъв ефект.
Автор: Д-р Румен Петков
Резервирайте час за преглед на телефон - 0888716489 или онлайн тук:
Запазете часCopyright © 2024 · All Rights Reserved · АСИМП по ревматология ИП Д-р Румен Петков ЕООД